wtorek, 3 stycznia 2017

Jest tam kto? - Anna-Clara TidholmKażda książka powinna nieść ze sobą jakąś tajemnicę, która nas zaciekawia. Czytanie powinno być jak otwieranie prezentu gwiazdkowego, którego zawartość jest dla nas niespodzianką. Jak wchodzenie do wesołego miasteczka, kiedy nie wiemy jeszcze, jakie atrakcja tam na nas czekają. 


... jak otwieranie kolejnych drzwi, za którymi kryje się całkiem inny świat. Pierwsze skojarzenie: jak Alicja, która wpada do dziury czy przechodzi na drugą stronę lustra. 


Nawet jeśli my, dorośli, niejednokrotnie zapominamy o tym, czytając "szmatławe czytadła" (ok, kto czyta, to czyta), nauczmy dziecko właściwej relacji z zawartością książki, która pokaże mu, że wartościowa pozycja potrafi przenosić w miejscu i czasie lub w zupełnie inny świat. I tak właśnie jest z tą książeczką.Nie chcę wywarzać otwartych już drzwi, ale czy można recenzować książeczki dla dzieci i nie napisać o kultowej już "Jest tam kto?" Anny-Clary Tidholm? A jest to jedna z czterech części. Pozostałe to "A dlaczego?", "Gdzie idziemy?" oraz "Wymyśl coś".

Autorka książeczki "Jest tam kto?", Anna-Clara, chce w bardzo prosty sposób nauczyć dziecka oczekiwania.

Zaprasza do domku. W odwiedziny. Ładny, prosty domek. Bez zbędnych detali. I dobrze, dziecko potrzebuje konkretu.


Ale zaraz widzimy stronę z niebieskimi drzwiami. W odwiedziny puk, puk, puk! No to pukamy. A tam...? Mały Kajtuś, śliczny pokoik, kaczuszka koło wanienki i mały samochodzik. Kilka symbolicznych elementów w pokoju i zwięzły, melodyjny tekst. 
I znów: kolejne drzwi, i kolejne... A za każdymi odrębny świat w każdym pokoju. Z osobna historią, którą można tworzyć bez końca. Najmłodsze dzieci uczą się pukać i czekać (na odpowiedź "proszę wejść"). I wskazywać proste przedmioty. Starsze będą słuchać opowieści albo je tworzyć. To jedna z tych książek, w których prostota odgrywa kluczową rolę. Książeczka była jedną z ulubionych i najchętniej czytanych przez moje starsze dziecko. Buńka, mimo że ma już trzy lata, nadal bardzo ją lubi. I nadal puka w każde drzwi.

Moja ocena: Bardzo polecam.
Książka jest oryginalna, ślicznie wydana, nie jest łatwo ją zniszczyć (plus przy maluchach). Dzieci odnajdują się w prostocie i ładnych kolorach, które pobudzają, a nie męczą.


Tytuł: Jest tak kto?
Autor: Anna-Clara Tidholm
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2009
ISBN: 9788360963333
Oprawa: twarda (tekturowa)
Liczba stron: 28


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli zatrzymałeś/aś się tu tylko na chwilę, daj znać. Nawet nie wiesz, jaką sprawisz mi tym przyjemność!

Bądź na bieżąco

Design by | SweetElectric