czwartek, 9 lutego 2017

"Sekretne życia drzew" - Peter Wohlleben, lektor Stanisław Biczysko [AUDIOBOOK]

 

Ta książka jest jak wejście nocą do pokoju dziecka z wrażeniem, że zabawki w ciemności - gdy nikt nie patrzył - ożyły. Tak, jak ożywają co noc. 


Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do lasu, a on żyje. Nie, nie tak, jak w bajkach, w których to w nocy drzewa mają upiorne żółte ślepia, wyciągają korzenie i ruszają przed siebie, siekąc przy tym powietrze swoimi konarami. Dokładnie jak w jednej z książek Tolkienowskiej trylogii. Nie: tak po ludzku i tak społecznie.
A teraz uwaga: nie musimy sobie tego wyobrażać, bo tak jest. Jak dowodzi leśniczy Peter Wohlleben, autor książki (skądinąd bestsellerowej) "Sekretne życie drzew", drzewa wiodą swoje ciche społeczne życie. Nie mają co prawda takiej siły przebicia co ludzie, którzy z przytupem wkraczają w kolejne etapy rozwoju gatunkowego, nazwijmy to tak roboczo i niewątpliwie dyplomatycznie. Drzewa żyją w swoim tempie i niejako w swojej - chciałoby się powiedzieć - wyjętej z kontekstu, rzeczywistości. Odnosi się wrażenie, że życie ludzkości płynie coraz szybciej. A życie drzew wciąż w swoim tempie. Oczywiście to jeszcze nie dowodzi, że one prowadzą jakieś sekretne życie. Ale kiedy dowiemy się (a co potwierdzone jest przytaczanymi badaniami), że nie są w swym jestestwie takie bierne i potrafią się na przykład bronić, opiekować sobą, wspierać ale czy między sobą walczyć, to otwieramy oczy ze zdumienia. Jest tyle rzeczy, które w tej książce zaskakują, że nie sposób się od niej oderwać, bo ciekawość wciąga nas w ten leśny świat.Druga część opisu książki wskazywałaby, że obserwacje te będą napisane językiem naukowym - autor prezentuje swoje obserwacje, posiłkując się współczesnymi badaniami. Tymczasem w odbiorze jest tak lekka, że czyta się ją jak książkę obyczajową, która jest nie tylko napisana świetnym piórem, ale też ma fascynującą fabułę. Autor personifikuje czy animizuje drzewa w dość niekonwencjonalny sposób, używając określeń lub czasowników stosowanych do organizmów żywych. Jednak robi to bardzo wdzięcznie. Nie odnosi się wrażenia, że ożywił coś, czego ożywić się nie da, a subtelnie pokazał, że to nie wymysły: drzewa naprawdę żyją. Przy czym autor zachowuje godny podziwu umiar: widać, że to pasjonata, zakręcony na punkcie lasu leśniczy, a jednak stara się zachować obiektywizm i krytycyzm, kiedy mówi o braku wystarczających danych lub podkreśla hipotetyczny charakter niektórych założeń. A jednak udało mu się stworzyć wspaniały obraz lasu, jako nieautomatycznego ekosystemu, który został zaprojektowany przez Naturę i puszczony w ruch. Jednak my, żyjący szybko (coraz szybciej) nie potrafimy dostrzec, że pewne zmiany to wynik powolnej reakcji drzewa, jego odpowiedź. Nie, my to widzimy jako zamknięty mechanizm: akcja-reakcja. W pełni zautomatyzowany. Tymczasem ja, córka leśnika z powołania, który zaszczepił we mnie miłość do lasu, odkrywam go (las, nie mojego ojca, rzecz jasna) na nowo. 
W moje ręce potoczyła się (dzięki Bibliotece Akustycznej) płyta z nagraniem tejże książki. Czyta ją Stanisław Biczysko i moim zdaniem robi to po mistrzowsku. Nie jest rozpoznawalnym aktorem, którego twarz widzielibyśmy oczami wyobraźni podczas słuchania. Dzięki temu głos znakomicie pasuje do postaci leśniczego i odnosi się wrażenie, że czyta sam autor.

A teraz coś, co powala: mała Mania turla się pod nogami, ja próbuję ogarniać dom, póki mała mi na to pozwala, szykuję jakiś obiad, robię pranie a potem je wieszam... i czytam równocześnie! Ok, nie czytam: słucham książki. Czy można prosić o więcej, kiedy dziecko absorbuje i odrywa od wszystkiego, co odwraca maminy wzrok od samego dziecka? Mogę się bawić z Maniulą i słuchać książki. To tak, jakbym na nowo wzięła oddech. Tylko bez tego posmaku smogu.


Moja ocena: Bardzo polecam. Sam tekst napisany przez Petera Wohllebena jest fantastyczny. Brawa dla tłumaczki! A przeczytany przez p. Stanisława jest po prostu przejściem na drugą stronę lustra: do innego świata, cichego, żyjącego w swoim tempie. Aż grzech - wiedząc to wszystko - nie pójść do lasu i nie spojrzeć na nie niego inaczej...


Tytuł: Sekretne życie drzew
Autor: Peter Wohlleben (lektor: Stanisław Biczysko)
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Rok wydania: 2016
ISBN: 9788380820852
Oprawa: kartonowa
Liczba stron: -
Długość nagrania: 7 godz. 40 min

Recenzja audiobooka mogła powstać dzięki uprzejmości Biblioteki Akustycznej:

_____________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli zatrzymałeś/aś się tu tylko na chwilę, daj znać. Nawet nie wiesz, jaką sprawisz mi tym przyjemność!

Bądź na bieżąco

Design by | SweetElectric